Imperium szamba, ścieku i wychodka

  • 29,90 zł 20,93 zł
  • szt.
  • Dodaj recenzję:
    • Producent: Sub Lupa
    • Waga: 0.3 kg
    • Dostępność: Jest
      Czas realizacji: 1 - 2 dni robocze

    Przyczynek do historii życia codziennego w starożytności

    Pośród imponujących budowli, które dokumentują wielkość antyku, archeolodzy na obszarach cesarstwa rzymskiego odnajdują także pozostałości toalet i latryn. Nie wspomina się o nich w opracowaniach typu „życie codzienne”, a przecież to właśnie grecko-rzymskie miasta, jako pierwsze w historii, zostały wyposażone w zadziwiająco zaawansowane systemy sanitarne, niedoścignione w swych wyrafinowanie skutecznych rozwiązaniach aż do XIX i XX wieku.

    Nie tylko innowacje technologiczne budzą nasze zdumienie. Oto toalety były w Rzymie rzeczywiście „publiczne”, bowiem jedna osoba siedziała obok drugiej, bez żadnej intymności! Umawiano się tu na spotkania ze znajomymi i nic nie zakłócało ożywionych rozmów, toczących się w otwartych latrynach.
    Możemy zajrzeć do tych miejsc ustronnych, ponieważ czynności wykonywane w toalecie stały się zarówno przedmiotem mniej lub bardziej subtelnych żartów i kpin, jak i tematem uczonych zaleceń i porad służących zdrowiu. Refleksy jednych i drugich znajdujemy nie tylko na murach toalet, lecz także m.in. w dziełach ateńskiego komediopisarza Arystofanesa czy „arbitra elegancji” Petroniusza, którego znamy choćby z Sienkiewiczowskiego Quo vadis?.

    Zapraszamy do podróży po starożytnym świecie, na przechadzkę w te rejony, w których polski Czytelnik jeszcze nigdy nie był, a przy tym nieangażującą zmysłów słuchu i węchu, aby odkryć rzeczywistość ludzi antyku z perspektywy miejsca, do którego nawet Cezar z Pompejuszem chadzali piechotą.

    ISBN: 978-83-65886-63-7
    EAN: 9788365886637
    Cena det.: 29,90 zł
    Autor: Andrzej Wypustek
    Oprawa: Miękka
    Format: 16.5x21.0cm
    Liczba stron: 224
    Rok wydania: 2018
    Język wydania: polski
    Ciężar: 0,325 kg
    Kategorie:

    • Historia życia codziennego
      Starożytny Rzym i Bizancjum
      Wydawnictwa naukowe