Co każdy chrześcijanin powinien wiedzieć o żydowskim pochodzeniu Jezusa?

 • 49,00 zł 39,00 zł
 • szt.
 • Dodaj recenzję:
  • Producent: Dobry Skarbiec.pl
  • Waga: 0.4 kg
  • Dostępność: Jest
   Czas realizacji: 1 - 2 dni robocze
  • Autor: rabin Evan Moffic
  • ISBN: 9788361131410
  • Liczba stron: 256
  • Wymiary: 13.5x20.5cm
  • Rok wydania: 2017

  Nowe spojrzenie na najbardziej wpływowego rabina w historii ludzkości

  Poznaj rabina rewolucjonistę

  ŻYCIE I SŁUŻBA JEZUSA to jedna z najbardziej znanych nam historii. Wielu ludzi pomija jednak pojedyncze zdarzenia, które miały wpływ na urodzenie, dzieciństwo, a nawet śmierć Jezusa. Czy straciliśmy z pola widzenia Jego żydowskie pochodzenie?

  Przemierzając życie Jezusa, począwszy od Betlejemu aż do wzgórza Golgoty, uznany autor i mówca, rabin Evan Moffic, służy jako przewodnik dla chrześcijan. Udziela wglądu do tego, w jaki sposób żydowskie pochodzenie Jezusa ukształtowało Jego przesłanie i misję.

  Czytając tę książkę uzyskasz nowe, świeże spojrzenie na to, dlaczego nauczania Jezusa były tak niezgłębione, Jego cuda niewyobrażalne, a miłość bezkompromisowa. Spotkasz rabina rewolucjonistę, którego życie zmieniło losy tego świata, a Jego śmierć ma moc, aby zmienić twoje życie.

  Jezus, z którym dorastałam był inteligentny i mądry, współczujący i życzliwy. Jednak kiedy wkraczałam w dorosłość, poświęciłam wiele lat, aby zrozumieć, że był Żydem. To objawienie otworzyło przede mną zupełnie nowy świat. Morze odkrywczych myśli. Tego mi zawsze brakowało. Kiedy wzrastałam w poznawaniu prawdziwego Jezusa – tego żydowskiego – spowodowało to przypływ nowej głębi i życia w mojej wierze. A teraz, drogi czytelniku! Jeśli masz pasję w poznawaniu tego, co nowe, i uwielbiasz się uczyć. Jeśli nie obawiasz się wzrostu i rozciągania podczas niełatwych rozmów i dialogów, wyjmij krzesło i usiądź wygodnie. Mam dwóch rabinów, których chciałabym ci przedstawić.

  Michele Cushatt, autorka książki: „Nienasycony: historia jednania się z niespełnionym życiem”

  Żydzi i chrześcijanie potrzebują ze sobą rozmawiać – to pewnik. Jednak aby do tego dochodziło, każdy musi słuchać drugiej strony. Evan Moffic wychodzi naprzeciw potrzebom wsłuchania się w głos Żydów przez chrześcijan. W jaki sposób? Przez zwrócenie się do samego źródła chrześcijańskiej wiary – Jezusa Chrystusa, żydowskiego nauczyciela z Galilei z pierwszego wieku. Wątpię, aby chrześcijanie zgodzili się ze wszystkim, o czym pisze rabin Moffic, ale z pewnością nie posądzą go o brak wsłuchiwania się w głos Żydów, dlatego jestem Mu niezmiernie wdzięczna za tę książkę.

  Scot McKinght, teolog, mówca, autor bestselleru „Wyznanie Jezusa”

  Żydzi i chrześcijanie potrzebują ze sobą rozmawiać – to pewnik. Jednak, aby do tego dochodziło, każdy musi słuchać drugiej strony. Wielu chrześcijańskich uczonych dokonało kolosalnego postępu w rozumieniu hebrajskich korzeni oraz w przysłuchiwaniu się różnym środowiskom żydowskim. Evan Moffic wychodzi naprzeciw potrzebom wsłuchania się w głos Żydów przez chrześcijan. W jaki sposób? Przez zwrócenie się do samego źródła chrześcijańskiej wiary – Jezusa Chrystusa,
  żydowskiego nauczyciela z Galilei z pierwszego wieku. Moffic przyjmuje wyzwanie i poszukuje obrazu Jezusa takiego, który najlepiej może być rozumiany jako nauczyciel najwięcej czerpiący z Biblii Hebrajskiej (Tanach) i żydowskich tradycji. Wątpię, aby chrześcijanie zgodzili się ze wszystkim, o czym pisze rabin Moffic, ale z pewnością nie posądzą go o brak wsłuchiwania się w głos Żydów. Jestem mu niezmiernie wdzięczny za tę książkę.

  Kent Dobson, Teolog, mówca, autor bestselleru: Wyznanie Jezusa

  Rabinie Moffic! Bardzo dziękuję! Jako chrześcijanin i kapłan Kościoła Rzymskokatolickiego jestem wdzięczny za interesujące spojrzenie na żydowskie dziedzictwo Jezusa. Ta książka to wspaniały dar dla chrześcijan, którzy pragną zgłębiać wiarę i kulturę miejsca, z którego wywodzi się Jezus.

  Ojciec Tom Hurly, Duszpasterz kościoła „Old St. Patrick Church” w Chicago

   

  O autorze: rabin Evan Moffic jest autorem książek i znanym mówcą. Swą misję upatruje w odkrywaniu skarbów Biblii Hebrajskiej dla ludzi wszystkich wyznań. Służy jako starszy rabin we wspólnocie „Solel” na przedmieściach Chicago. Jest autorem książki Co każdy chrześcijanin powinien wiedzieć o święcie Paschy. Rabin Moffic wykłada i naucza w dużych kościołach oraz międzywyznaniowych organizacjach w całych Stanach Zjednoczonych. Często pojawia się w roli komentatora w sprawach religii w krajowych wydaniach serwisów informacyjnych. Pisuje dla tak poczytnych gazet jak The Chicago Tribune czy The Huffington Post.

  Spis treści
  Przedmowa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
  Wstęp . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11
  1. Skromne urodzenie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17
  2. Niespodziewany zwrot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 31
  3. Wkroczenie na głębokie wody . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 51
  4. Przetrwanie pokus na pustyni . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 71
  5. Powołanie uczniów . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 91
  6. Czy wierzysz w cuda? . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 111
  7. Słowo Boże jest słodkie jak miód . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 129
  8. Szema . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 147
  9. Modlitwa „Ojcze nasz” . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 179
  10. Dni ostateczne . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 209
  11. Pięciu rabinów przybliża nam Jezusa . . . . . . . . . . . . . . 227
  Zakończenie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 245

  Przedmowa

  Kiedy zaczynałem moje zajęcia z judaizmu, pierwszą rzeczą, jaką powiedział rabin, było: „Tora to księga o siedemdziesięciu obliczach”. Poczułem, jak moje serce mocniej zabiło. Kryła się za tym głęboka myśl. Będąc chrześcijaninem, nigdy nie słyszałem, żeby mówiono o Biblii, jako świętej księdze z mnóstwem interpretacyjnych warstw. Nigdy też nie spotkałem zaangażowanej religijnie osoby, która czerpie przyjemność z podważania, czy zadawaniu pytań odnośnie pewnych historii i słów z Biblii. Okazało się, że mój ciasny religijny umysł zaczął się otwierać. W Jerozolimie uczyłem się na temat Pisma Świętego i Jezusa z nowej perspektywy. Od żydowskich rabinów. Dalece wykraczało to ponad tradycję, w której wyrosłem.
  Paradoksalnie jest to dobrą nowiną, że jasnowłosy, odziany w szatę przypominającą szlafrok, niebieskooki Jezus oddala się z pola widzenia wielu współczesnych chrześcijan. Coraz częściej poważnie zaczyna traktować się Jezusa żydowskiego, autentycznego. Poszukiwanie żydowskiego Jezusa to nie jest mało istotne, pozbawione sensu zajęcie. Rodzi szerokie i głębokie implikacje dla ogólnej kondycji chrześcijaństwa. W pewnym sensie nie możemy już rościć sobie prawa do wizerunku naszego Jezusa. Był Żydem i powinniśmy odnosić się do Niego, nie pomijając Jego żydowskiego kontekstu. Potrzebujemy też wsłuchiwać się w głosy żydowskich rabinów i uczyć się tego, jak oni postrzegają tego wielkiego rabina z Galilei.
  Mogę śmiało stwierdzić, że więcej nauczyłem się o Jezusie od moich żydowskich braci i sióstr niż w kościele. Jako pastor dostrzegam ogromną korzyść dla chrześcijan w poważnym, autentycznym i uczciwym dialogu o Jezusie przy jednym stole z Żydami. Książka rabina Evana Moffica jest niezwykle cennym elementem przy tym stole. Napisana została w przystępnym, szczerym, a zarazem pełnym mocy stylu. Nie każdy ma możliwość przeprowadzić się do Jerozolimy ani zapisać się na kurs z wczesnego judaizmu, ale z pewnością każdy może przeczytać tę książkę.
  Biorąc pod uwagę moje doświadczenie w kontaktach z żydowskimi przyjaciółmi, wiem, że podczas rozmowy na temat wiary Żydzi odnoszą ogromne korzyści ze świeżego spojrzenia na Jezusa. Jednak żeby zobaczyć Jezusa we właściwym kontekście, musimy nauczyć się patrzeć na Niego z perspektywy wczesnego etapu judaizmu rabinistycznego. Jezus pochodził z tego samego świata co Hillel i Akiwa.
  Wierzę w moc dialogu. Wierzę, że stajemy się ludźmi większej wiary, kiedy dzielimy się naszymi doświadczeniami z osobami o innej perspektywie i innych przekonaniach. Rozmowy na linii Żydzi-chrześcijanie nie służą politycznej poprawności. Bo też nie taki jest ich cel. Mamy rozmawiać na temat znaczenia i prawdy, piękna i miłości, na temat rodziny i przebaczenia, skarbów i tajemnic Bożych. Cóż może być lepszego?!
  Ta książka to kolejna ważna cegiełka w moście do nowej przyszłości. Kiedy chrześcijanie i Żydzi zaczynają szczerze rozmawiać o swojej wierze, rodzi się coś nowego i szczególnego. Po jednej stronie mamy Żydów czytających o Jezusie. Przybiera to różne formy i jest skazane na tarcie z przekonaniami chrześcijan o Jezusie. Mówiąc wprost: jesteśmy skazani na niezgodę. Jednak z drugiej strony perspektywa Żydów rozjaśnia, umacnia i przenosi poglądy chrześcijan na głębsze wody. Bierze pod uwagę Jego misję, nauczanie i życie. Dlatego na tej płaszczyźnie zawsze odnajdziemy zgodę i wymierne korzyści.
  Kiedy jako chrześcijanie i Żydzi zaczynamy zgłębiać korzenie naszej wiary, widzimy, jak wiele mamy wspólnego. Daje to nam również możliwość zrewidowania różnic. Nie możemy przecież wejść w kolejny etap naszego żydowsko-chrześcijańskiego dialogu, jeśli wcześniej nie przeanalizujemy najlepiej jak możemy tradycji, w której jesteśmy zakorzenieni. Nie można uczyć się nowego szacunku i współczucia bez dostrzeżenia zarówno tego, co mamy wspólnego, jak i tego, w czym się nie do końca zgadzamy. Jeśli chrześcijaństwo ma się rozwijać i nie powtarzać dawnych błędów przeciwko Żydom, musimy poczynić pewien wysiłek i słuchać. Uważnie słuchać.
  A słuchanie tego, co mają do powiedzenia Żydzi, jest cudownym miejscem, od którego możemy zacząć.
  W relacjach chrześcijan z Żydami po raz pierwszy zakwita nowa era. Wciąż jeszcze jest bardzo delikatna. Rozpoczęła się od środowiska akademickiego. Teraz przelewa się na synagogi i kościoły. Pewnego niedzielnego poranka rabin Evan Moffic przybył do mojego kościoła Mars Hill, żeby przeprowadzić debatę. Uczynił to przed trzema tysiącami ludzi. Wystąpił publicznie. Tego rodzaju audytoria bywają zaskakujące.
  Nigdy nie da się przewidzieć reakcji ludzi. Jestem mu ogromnie wdzięczny za odwagę. Ta książka to kolejny krok w kierunku rozwijania tego dialogu. Mamy wręcz święty obowiązek, aby z łaską i otwartym umysłem posuwać się naprzód. Co więcej, nasze dzieci zasiadające w kościelnych ławkach żenią się ze sobą nawzajem, więc lepiej byłoby, żebyśmy szkolili się w sztuce wzajemnej komunikacji. Bez tego trudno znaleźć wspólny język.
  Niniejsza książka jest pewnego rodzaju spacerem po fundamentach stanowiących o żydowskim dziedzictwie Chrystusa. Mimo wielu lat studiowania tego zagadnienia w każdym z rozdziałów tej książki odnalazłem wiele świeżych i prawdziwych skarbów. Wierzę, że ta książka stanie się inspiracją do głębokiej rewizji wiary każdego czytelnika, ale też pobudzi ciekawość i podniesie wiele nowych kwestii. Niewiele książek na temat Jezusa zostało napisanych przez praktykującego rabina, który
  prowadzi własną wspólnotę. Co więcej, wspólnotę zarówno dla chrześcijan, jak i Żydów. Niewielu też jest autorów, którzy są mocno zakorzenieni w swojej wierze i okazują głęboki szacunek wobec Jezusa i chrześcijaństwa. Chyba nie znam żadnej innej pozycji pisanej z takiego miejsca. Życzę tobie, drogi czytelniku, aby ta książka stała się zachętą do uczestniczenia w tym szczególnym dialogu chrześcijan i Żydów.

  Kent Dobson, Pastor Senior, Kościół „Mars Hill”, autor angielskiego przekładu Biblii: NIV First-Century Study Bible