Czy bieda czyni złodzieja
- 37,28 zł
- szt.
- Producent: Wydawnictwo UW
- Waga: 0.50 kg
-
Dostępność:
Mało
Czas realizacji: 1 - 2 dni robocze
Książka jest pierwszym od wielu lat studium w całości poświęconym analizie zależności między sytuacją ekonomiczną ludności a współczynnikami przestępstw w Polsce. Autorka koncentruje się na tzw. przestępczości pospolitej (kradzieże, włamania, rozboje, zabójstwa, pobicia itp.), czyli na czynach, które ogół obywateli postrzega jako najbardziej dolegliwe, które są źródłem wysokiego poczucia zagrożenia i których przyczyn najpowszechniej poszukuje się w niedostatku materialnym. W pierwszej części książki przedstawiono obszerny przegląd zagranicznej literatury przedmiotu. Kolejne dwie części prezentują wyniki badań przeprowadzonych przez autorkę w 2004 roku. Badania objęły zarówno analizy danych statystycznych z lat 90. XX wieku dla 49 dawnych województw, jak i studia przypadku społeczności lokalnych.
Książka zainteresuje nie tylko socjologów i kryminologów, ale także osoby zawodowo związane z polityką kryminalną i polityką rynku pracy, studentów oraz badaczy problemów społecznych.
Anna Kiersztyn (ur. 1976) wykłada w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu socjologii prawa i przestępczości. Współpracuje także z Zespołem Porównawczych Analiz Nierówności Społecznych w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się kryminologią, polityką kryminalną i penitencjarną, zagadnieniem społecznych skutków przemian na rynku pracy (zwłaszcza związanych ze wzrostem popularności rozmaitych form tymczasowego i warunkowego zatrudnienia) oraz problematyką oświatową (badania społecznych uwarunkowań wyników egzaminu gimnazjalnego oraz nierówności edukacyjnych). Jest autorką publikacji i wystąpień poświęconych m.in.: analizie zjawiska tzw. niedostatecznego zatrudnienia (underemployment) w Polsce oraz związków między aktualnymi przemianami na rynku pracy a procesami marginalizacji społecznej; kontrowersjom związanym z różnymi koncepcjami "kapitału społecznego" oraz badaniu znaczenia różnych form powiązań międzyludzkich dla polityki społecznej i edukacyjnej.
Podtytuł: Związki między bezrobociem, ubóstwem a przestępczością
Format: 145x205mm
Liczba stron: 388
Oprawa: miękka