Bóg na ławie oskarżonych [Twarda oprawa] - C.S. Lewis
- 53,99 zł 52,99 zł
- szt.
- Producent: Logos
- Waga: 0.45 kg
-
Dostępność:
Mało
Czas realizacji: 1 - 2 dni robocze
- Autor: C.S. Lewis
- ISBN: 78-83-63488-29-1
- Liczba stron: 128
- Wymiary: 12,5 x 19,5 cm
- Rok wydania: 2014
Idea osiągnięcia "uczciwego życia" bez Chrystusa opiera się na podwójnym błędzie. Po pierwsze, jest niewykonalna, a po drugie, wyznaczając sobie "uczciwe życie" jako ostateczny cel, gubi się samą istotą egzystencji.
Moralność jest górą, której nie da się zdobyć tylko za pomocą samodzielnych wysiłków, a gdyby nawet udało się tego dokonać to tylko po to, by stracić życie wśród lodów szczytu i w nienadającym się do oddychania powietrzu z powodu braku skrzydeł, których wymaga dalszy ciąg podróży. Dopiero stamtąd bowiem rozpoczyna się prawdziwa wspinaczka. Na nic tu już liny i czekany, reszta jest sprawą skrzydeł.
Autor: C.S. Lewis
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 128
Format (wymiary): 12,5 x 19,5
ISBN: 78-83-63488-29-1
Przekład (tłumacz): Maria Mroszczak
Redakcja i korekta: Ita Turowicz
Opracowanie graficzne: Projekt okładki: Sławomir Bednarski i Grzegorz Dąbrowski
Skład i łamanie: Katarzyna Rynkiewicz
Tytuł oryginału: God in the Dock. Essays on Theology
C.S. Lewis przez pozostałe trzy dekady swojego życia bronił rozumnej wiary. Nie był w tym zapiekły ani obcesowy jak wielu dzisiejszych „internetowych apologetów”. On naprawdę umiał słuchać innych, okazywał im szacunek, a poprzez liczne teksty zachęcał do tego by poddać wiarę (bądź brak wiary) pogłębionej refleksji. Można się z poglądami C.S. Lewisa nie zgadzać, ale nie można mu odmówić tego, że należał do ludzi wybitnych. „Bóg na ławie oskarżonych” to zbiór 13 tekstów, które odpowiadają na zarzuty jakie stawia się wierze chrześcijańskiej. Są to krótkie eseje oraz rozprawy, które wyszły spod pióra C.S. Lewisa głównie w latach 40-tych XX wieku. Część z nich pisana była w czasie gdy w Europie szalała II Wojna Światowa, co da się niczym echo wybuchów „wysłyszeć” w używanych przez autora ilustracjach. To co łączy wszystkie zebrane w tym zbiorze eseje, to obrona nadprzyrodzonych elementów wiary. Czy istnieją cuda? Czym może to jedynie określenie na to, czego nie potrafił kiedyś ubrać w słowa racjonalny umysł? Czy wszystkim co możemy doświadczyć w tym świecie kierują niezmienne prawa natury? Czy prawa te są przyczyną zdarzeń czy jedynie służą do ich opisu? Czy same są poddane wyższym zasadom? Czy może mają swoją praprzyczynę?
Z recenzji (https://nakanapie.pl/recenzje/prawda-nie-boi-sie-weryfikacji-bog-na-lawie-oskarzonych)
„Bóg na ławie oskarżonych” to książka bardzo wartościowa. Wymaga podjęcia pewnego wysiłku intelektualnego, ale wynagrodzi nas uporządkowaniem myśli, a może nawet zrodzeniem się zupełnie nowych. Nie jest to książka, którą znajdziemy na szczycie regału w popularnych księgarniach, w kategorii „TOP 10”. Jak określił to w przedmowie Hooper: „Nie znajdą w niej upodobania ci, którzy dobierają swoją lekturę, kierując się modą”. Dla mnie jest to jednak zaleta. Ponieważ jak to ujął sam Lewis: „Wszystko, co nie jest wieczne, jest wiecznie nieaktualne”. W tej mierze książka ta pozostaje wiecznie aktualna. Nie gwarantuję Wam, że każdy esej przypadnie nam do gustu w tym samym stopniu. Jestem jednak pewien, że C.S. Lewis rozgrzeje nasze mózgi, których starają się nie nadwyrężać współcześni autorzy, przedkładający często rozrywkę czytelnika ponad jego rozwój.